Liten skala gir store fordeler
- emberland3
- for 9 timer siden
- 3 min lesing
Kan lokal produksjon, nærhet til naturen og en mer nøktern livsstil gi høyere trivsel og livskvalitet? Og samtidig bidra til å redde miljøet?
Svaret er ja. Her kommer fortellingene om de som går i bresjen: småskalaprodusentene. Hege Westskog er nemlig aktuell med Kolofon-utgivelsen “Jorda, skogen, dyra og menneskene – Småskalalandbrukets bidrag til klima- og miljøomstilling”. Boka har hun skrevet i firspann med Mikkel Vindegg, Thea Sandnes og Kjetil Bjørklund.
Jeg har fått en hyggelig prat med Hege, nå som boka endelig er i salg.

Gratulerer med innbydende utgivelse! Kan du destillere og selge inn bokas tema for oss?
– Vi stiller spørsmålet om hva vi kan lære av småskalalandbruk og de som utøver det. Boka viser hvordan småskalaproduksjon med utgangspunkt i lokale kortreiste ressurser skaper potensial både for sysselsetting, egenutvikling og lokalsamfunnsutvikling. Småskalalandbruk er nemlig en viktig bidragsyter til å skape kvalitativt gode lokalsamfunn. Og det er en forutsetning for at vi skal få til en omstilling av det omfanget som trengs i den natur- og klimakrisen vi står i.
– Leserne får også innblikk i hvordan en nøktern livsstil kan gi mer rom for livskvalitet og trivsel. Boka viser eksempler som kan motivere oss alle til å redusere både forbruk og krav. Kanskje mer enn noen gang trenger både jorda, skogen, dyra og oss mennesker en annen historie. En som viser annerledes løsninger og perspektiver. Til inspirasjon og ettertanke i krisetid.
Hvordan fungerte det å samarbeide fire stykker om tekst og redigering, nærmest i et lite kollektiv?
– Vi har hatt et fruktbart samarbeidet på andre prosjekter tidligere. Det fortsatte her. En fryd, har det vært, å jobbe sammen med et tema vi alle mener er så viktig, både i samfunnsdebatten og for enkeltmennesker. Spesielt inspirerende var det å møte menneskene vi forteller om i boka. Og få dette innblikket i deres liv og virke.
Hvem burde absolutt lese “Jorda, skogen, dyra og menneskene”?
– Boka er skrevet for allmennheten. Vi vil inspirere oss alle til enklere liv, og til å støtte småskalaaktører i lokalsamfunn. Men boka er også relevant for politikere og forvaltere, ikke minst, som jobber med omstilling til et klima- og miljøvennlig samfunn. Vi adresserer behovet for å redusere ressursbruken og prioritere hva som er viktig for samfunnsutviklingen. Vi ser mye fokus på de store teknologiske grepene for omstilling, men mye mindre på hvordan vi kan tenke i mindre skala. Både for ressursbruk og livskvalitet. Det siste er nødvendig for å løse klima- og naturkrisen.

Boka har også et bidrag fra Thomas Hylland Eriksen, antakelig min favoritt-nordmann i min levetid. Var han like engasjerende å samarbeide med som han virket i media?
– Mikkel Vindegg hadde Thomas som sin veileder til mastergraden. Mikkel sendte Thomas en forespørsel om å skrive et bidrag til boka vår, og fikk positivt svar i løpet av et par timer – noe som antakelig ville vært overraskende for alle unntatt de som kjente ham … Thomas var omtrent like rask til å svare på henvendelser som var til å skrive tekster ellers! Og ja; nøyaktig like engasjert i vanlige samtaler med studenter og kolleger som han virket i media. I faglige diskusjoner var han alltid "på". Han var sedvanlig imøtekommende, interessert og grundig i dialogen om vår bok, også. Ville gjerne ha alle kapitlene tilgjengelig før han skrev sitt, for mest mulig kontekst. Vi ble inspirert av det han skrev. Thomas sin tekst favner mye av bokas intensjon – nemlig at alt finnes til en tid og på et sted.
Tror du vi vil se en kraftig oppblomstring av småskalavirksomhet det neste tiåret?
– Lite tyder på en kraftig økning. Men tegn i tiden viser at flere finner inspirasjon i småskalaaktivitet. I krisetider blir ofte det nære viktig. Det nære er jo selve livet i lokalsamfunnene våre. Vi finner gleder i små ting som dyrking og vennskap. Eller kvalitetstid med en bok. For storsamfunnet er også småskalavirksomhet av stor betydning – det gir oss beredskap i kriser.
Har dere flere kommende bokprosjekter på gang?
– Flere av oss er involvert i bokprosjekter knyttet til forskningsaktivitetene våre. Vi har ikke diskutert en oppfølger av denne boka ennå. Nå må vi først nyte gleden av at den er ute i verden. Og håpe at den får et stort publikum!

«Jorda, skogen, dyra og menneskene» handler du raskt – og kortreist uten mellomledd – ved å trykke på knappen under:






